Serdülőkorban a nemi érés gátlásáért felelős toboz- és csecsemőmirigy erre vonatkozó tevékenysége leáll, így beindul a nemi érés. Az egyre fokozódó ütemben termelődő nemi hormonok (a nemi mirigyek hormonjai és a mellékvesekéreg szexuálszteroidjai) kialakítják a jellegzetes testi változásokat, a másodlagos nemi jellegeket. A hormonális változásokra (némelyeknél öröklött androgén túlérzékenység) a szőrtüszők és a faggyúmirigyek is reagálnak.
A szeborrea a bőr faggyúmirigyeinek fokozott működése, amely a bőr felszínének kórosan fokozott zsírosodását okozza. (A seborrhoea jelentése faggyúáradat. Magyar írásmódja: szeborrea.)
A szeborrea leginkább a fejtetőn, a test és az arc középvonalában szembeötlő. Az arcon, elsősorban a homlokon, az orron, orrszárnyak körül, orrajak és álli barázda mentén jelentkezik. A mellkason és háton pedig egy alapjával felfelé fordított (Arnosan) háromszög területén tapasztalható. A bőr ezeken a területeken zsíros, fénylő, és verejtékezés is bőségesebb. A zsírosság felhevülés, kipirulás, izzadás kapcsán így főleg nyáron fokozódik.